Marina Sereni


MARINA SERENI

MP- Vice President of the Camera dei Deputati

Councilor and Assessor of the Umbria region in the 1985 and 1993.

From 2001 she was member of national secretariat of the Democratici di sinistra as head of the department of foreign affairs and after head of the department of organization.

From may 2007 she was was one of 45 members of the National Committee for Partito Democratico.

From November 7, 2009 to December 15, 2013 was Vice-Chairman of the Democratic Party. From March 21, 2013 is Vice President of the Camera dei Deputati.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /customers/4/8/5/italorigin.it/httpd.www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399